کره گیاهی

کره گیاهی در دید عمومی ، طیف گسترده‌ای آن را جایگزین کره می‌دانند. در بسیاری از نقاط جهان، سهم بازار مارگارین بسیار بیشتر از کره است. در حال حاضر، مارگارین عنصر مهمی در دستورالعمل تهیه بسیاری از غذاها می‌باشد.

رنگ مارگارین به‌صورت طبیعی سفید است؛ اما در برخی موارد، با استفاده از رنگ‌های مصنوعی، رنگ آن را تغییر می‌دهند. در برخی از حوزه‌های غذایی افزودن رنگ مصنوعی به مارگارین غیرمجاز است

کره و مارگارین هردو حاوی ۱۶٪ آب و ۸۵٪ چربی هستند؛ با این تفاوت که چربی کره از نوع چربی حیوانیِ موجود در شیر و چربی مارگارین از روغن‌های نباتی است. درنتیجه میزان اسیدهای چرب اشباع مارگارین از کره کمتر است. ضمن اینکه امروزه انواع مختلفی از مارگارین با درصدهای مختلفِ چربی تهیه می‌شود و انواع مارگارین کم‌چرب (با حدود ۲۰٪ چربی) هم در دسترس قرار دارند

فواید کره گیاهی

 

مطابق با توصیه‌ها و استانداردهای انجمن غذا و تغذیه و انستیتو غذایی-دارویی توصیه می‌شود که ۲۵ تا ۳۰ درصد کالری دریافتی در بدن از چربی‌ها باشد؛ این مقدار چربی در یک رژیم غذایی معمول، معادل روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم روغن است. روغن‌های گیاهی و حیوانی، کره‌ها و خامه از انواع منابع چربی در رژیم غذایی هستند. البته باید مقدار چربی موجود در گوشت‌ها را نیز به این منابع اضافه کرد. توصیه‌های کلی بر این پایه استوار است که مقدار اسیدهای چرب غیراشباع و گیاهی را در برنامه غذایی افزایش دهید و از مصرف چربی‌های حیوانی تا حد ممکن خودداری کنید تا مقدار روغن موردنیاز بدن از منابع سالم‌تر تأمین شود. در مقاله‌های پیشین به معرفی انواع روغن‌های مایع و جامد پرداختیم و در این مقاله قصد داریم تا به‌طور اجمالی به معرفی کره بپرداز‌یم چراکه سال‌هاست کره در سبد خرید هر خانوار ایرانی قرار دارد و در هر خانه‌ای به سادگی یافت می‌شود، پس ما در مارگارین با شما همراه هستیم تا با شناخت بهتر، انتخاب‌های بهتری داشته باشید.از سال‌های دور کره در صبحانه یا به‌عنوان روغن برای پخت‌وپز استفاده می‌شد. عطر و طعم خوش غذا با استفاده از کره غالباً عاملی است که افراد را ترغیب می‌کند تا برای پخت غذا از این ماده غذایی استفاده کنند. کره حیوانی از چربی شیر به دست می‌آید و به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع موجب افزایش کلسترول خون شده و در صورت مصرف بیش از حد ممکن است گرفتگی عروق را در پی ‌داشته باشد. در مقابل کره گیاهی (مارگارین) از روغن‌های مایع گیاهی همچون ذرت و آفتابگردان تحت فرآیندهای خاصی تولید می‌شود؛ این نوع روغن‌ها پایه حیوانی نداشته و ترکیب اسیدهای چرب تشکیل‌دهنده آن با کره حیوانی تفاوت دارد. از آنجاییکه مارگارین طعمی مشابه با کره حیوانی دارد، از مقبولیت بالایی میان افراد در سرتاسر دنیا برخوردار است که همین امر میزان مصرف آن را بالا برده‌است.

تا قبل از جنگ جهانی دوم، کره به طور گسترده استفاده می‌شد اما در حدود سال‌های ۱۸۶۰ یک شیمی‌دان فرانسوی مارگارین را تولید کرد که به تدریج در اواخر دهه ۱۹۵۰ كم‌كم مارگارین جایگزین کره شد و امروزه در بسیاری از نقاط جهان به مقدار زیادی استفاده می‌شود.

به نظر می‌رسد مارگارین به دلیل ترکیبات مفید گیاهی (فیتواسترول)، مقدار کمتر اسیدهای چربِ اشباع و نداشتن کلسترول، مفید باشد اما با توجه به فرآیند تولید ویژه آن که در کشورهای مختلف متفاوت است. کیفیت محصول نهایی نیز به این فرآیند بستگی دارد. با توجه به تکنولوژی‌های مورد استفاده در شرکت مارگارین، کره های گیاهی تولید شده در این شرکت بدون اسیدهای چرب ترانس که برای سلامتی بدن انسان مضر می‌باشند، تولید می‌شوند.

شرکت سالم و کره گیاهی

شرکت سالم اولین تولید کننده انواع روغن‌های مایع گیاهی در ایران با تولید انواع روغن‌های مایع و جامد گیاهی در دو دسته خانوار و صنف و صنعت ، كره گياهي مارگارین را نیز در سبد محصولات خود دارد. مارگارین چندمنظوره آفتاب یک مارگارین تخصصی است که در پخت و تهیه محصولات قنادی، کیک، بیسکوییت و کره صبحانه به کار می‌رود. به کار بردن این نوع کره گیاهی در تولید محصولات قنادی، موجب ایجاد بافتی نرم، سبک و یکنواخت می‌شود. از دیگر محصولات آفتاب، مارگارین سفید است که در بستنی‌سازی، پنیر سازی و تهیه انواع کیک و بیسکوییت کاربرد دارد. این مارگارین موجب ایجاد حالت خامه‌ای در بستنی شده و بافت و طعمی مطبوع را به بیسکوییت و کیک‌ها می‌دهد.

کره‌های گیاهی شرکت سالم همچون سایر محصولات این شرکت زیر نظر متخصصین مجرب و با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا تولید و به بازار عرضه می‌شود و به صورت تخصصی در اختیار صنایع غذایی قرار دارد تا بتواند موجب افزایش کیفیت محصول نهایی و ارتقا سطح سلامت شود.